Kategorie: Wszystkie | 1 | 2 | 3 | 4 | od A do N | od N do Z
RSS
sobota, 19 listopada 2011

Nietypowe zachowania seksualne

 1. Abasiofilia – zaburzenie preferencji seksualnych polegające na odczuwaniu pociągu seksualnego do osób z dysfunkcjami narządów ruchu, w szczególności zaś tych, które używają urządzeń ortopedycznych takich jak kule czy wózki inwalidzkie.
 2. Agalamatofilia – obiektem budzącym podniecenie są pomniki i rzeźby
 3. Agorafilia (łac. agora - miejsce zgromadzeń, rynek) – odczuwanie satysfakcji seksualnej jedynie w miejscach publicznych.
 4. Agreksofilia – tutaj bodźcem jest podsłuchiwanie kontaktów seksualnych innych ludzi
 5. Akrofilia – parafilia, w której bodźcem jest wysokość
 6. Akrotomofilia (gr. akron kończyna, tomein ciąć, philein kochać) – rodzaj parafilii seksualnej, w której jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z osobami o amputowanych kończynach. Osoby przejawiające tego rodzaju parafilię nazywane są amputee devotee. W ankiecie przeprowadzonej wśród akrotomofili, amputacje kończyny dolnej była preferowane względem amputacji kończyny górnej; pojedycznej kończyny względem i amputacje z pozostawieniem kikuta, względem amputacji nie pozastawiających kikuta.
 7. Akustykofilia – śpiew i dźwięki wywołują podniecenie seksualne
 8. Albutofilia – bodźcem wywołującym podniecenie jest woda
 9. Alghedonia to przeżywanie rozkoszy w czasie doznawania bólu fizycznego (z wyłączeniem cierpienia psychicznego)
 10. Algolagnia ( algos – ból, lagnia – pożądanie) – zaburzenie seksualne polegające na osiąganiu satysfakcji poprzez zadawanie bólu (w szczególności w miejscach stref erogennych) i cierpienia sobie lub innej osobie. Istnieją dwa rodzaje algolagnii: masochizm oraz sadyzm.
 11. Amaurofilia – bodziec seksualny stanowi seks w ciemnościach, podczas gdy partner ma zamknięte oczy
 12. Anastemafilia – podniecenie wywołuje partner o niskim wzroście
 13. Andromimetofilia – bodźcem są kobiety udające mężczyzn
 14. Anilingus – aktywność seksualna polegająca na kontakcie pomiędzy odbytem jednej osoby a ustami i językiem drugiej. Anilingus jest zatem jednocześnie formą seksu analnego i seksu oralnego. Potocznie określany często jako rimming od kolokwializmu pochodzenia angielskiego. Często tej formie pieszczot towarzyszy również stymulacja krocza. Jest to praktyka seksualna występująca u par wszystkich orientacji seksualnych. Zależnie od kontekstu, w jakim się odbywa, anilingus może być źródłem satysfakcji seksualnej albo seksualnego upokorzenia
 15. Apotemnofilia − postać masochizmu, polegająca na obsesyjnej chęci amputacji własnej kończyny. Zaburzeniem związanym z apotemnofilią jest akrotomofilia będąca preferencją erotyczną skierowaną na osoby z amputowaną kończyną. Niektórzy apotemnofile szukają pomocy chirurgów w celu amputacji kończyny lub celowo zadają sobie takie obrażenia, które wymagałyby amputacji w trybie pilnym.
 16. Arachnefilia – pająki są bodźcem seksualnym
 17. Asfiksjofilia − jeden z typów parafilii polegający na odczuwaniu zaspokojenia seksualnego na skutek duszenia partnera lub bycia duszonym. Partner seksualny może brać udział w duszeniu, natomiast jeśli jest wyłączony z działania, to taki przypadek określa się jako "autoerotyczną asfiksjofilię". Stosuje się różne metody w celu wyczerpania tlenu, jak zakładanie plastikowych torebek na głowę, lub samoduszenie poprzez zaciskanie szyi np. szalikiem lub sznurem. Takie działanie jest niezwykle niebezpieczne i w wielu przypadkach kończy się śmiercią.
 18. Autofetyszyzm – własne ciało lub któraś z jego części wywołuje podniecenie
 19. Autogynofilia - wyobrażanie sobie, że jest się kobietą
 20. Automonoseksualizm − zaburzenie preferencji seksualnych (parafilia) które polega na oglądaniu się w lustrze w przebraniu w strój płci przeciwnej. Automonoseksualizm jest odmianą fetyszyzmu.
 21. Autonekrofilia – podniecenie wywołuje wyobrażenie siebie jako martwego
 22. Autonepiofilia – bodziec stanowią pieluchy
 23. Autopedofilia – podniecenie jest wywoływane poprzez traktowanie kogoś jak dziecko
 24. Autoskopofilia – podniecenie pojawia się na skutek oglądania własnego ciała i narządów płciowych
 25. Autossassinofilia – bodziec seksualny stanowi pozorowanie samobójstwa
 26. Bestiofilia – (sodomia, zoofilia) – przedmiotem podniecającym jest zwierzę, parafilia ta może występować u ludzi z „prymitywną psychiką”, chorych umysłowo, pracujących ze zwierzętami lub być formą naśladownictwa
 27. Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub/i emocjonalnego do osobników obu płci. 
 28. Bondage (z ang.: krępowanie) – zabawa seksualna polegająca na tym, że jeden z partnerów krępuje drugiego za pomocą sznura lub kajdanek; skrępowany partner godzi się poddać fantazji erotycznej drugiego lub jeden z partnerów zgadza się grać rolę dominującą, aby zaspokoić potrzebę odczuwania poniżenia przez drugiego partnera lub by partner dominujący zaspokoił swoją potrzebę zdobycia władzy i pragnienie zniewolenia drugiej osoby. Często występuje także w praktykach sadomasochistycznych.
 29. Bukkake - rodzaj seksu polegający na ejakulacji grupy mężczyzn na leżącą, siedzącą bądź klęczącą osobę, zazwyczaj na twarz, bądź do ust. Praktyka ta może zawierać elementy seksualnego upokorzenia. Określenie bukkake pochodzi od japońskiego czasownika bukkakeru, który oznacza chluśnięcie.
 30. Ciswestytyzm (przebieractwo) – forma transwestytyzmu, która polega na ubieraniu się w odzież osób tej samej płci, ale charakterystycznych dla różnego wieku lub innej warstwy społecznej (ubrania dziecięce, mundury)
 31. Choreofilia – podniecenie jest wywoływane przez taniec erotyczny
 32. Dakryfilia – prowokowanie płaczu u partnera jest podniecające
 33. Dorafilia – podniecenie jest wywoływane przez futro lub skórę zwierzęcą
 34. Dysmorfofilia – w tej parafilii obiektem podniecającym jest niepełnosprawny partner
 35. Dendrofilia – parafilia mająca polegać na osiąganiu spełnienia seksualnego poprzez bliski kontakt fizyczny z drzewem oraz jego poszczególnymi partiami jak np. dziuplami, konarami, liśćmi, korzeniami. 
 36. Efebofilia (z gr. éphebos - ten który zaczął pokwitać + φιλία - miłość) – odnosi się do seksualnej preferencji dorosłych do kontaktów z osobami w późnym okresie dojrzewania w wieku około 15-19 lat, w odróżnieniu od hebefilii i pedofilii. Pomimo nazwy zawierającej końcówkę -filia, zjawisko to nie jest zaliczane do parafilii. Pierwotnie tym terminem określano skłonności dojrzałych, homoseksualnych mężczyzn do młodzieńców, natomiast w odniesieniu do skłonności seksualnej homoseksualnych kobiet (lesbijek) do młodych dziewcząt używano nazwy korofilia.
 37. Ekshibicjonizm – rodzaj parafilii seksualnej; stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest demonstrowanie swoich narządów płciowych lub aktywności seksualnej (np. masturbacji) obcym osobom - zazwyczaj płci przeciwnej - które się tego nie spodziewają. Osoby obnażające się nie zdradzają zamiaru współżycia seksualnego z mimowolnym uczestnikiem tej sytuacji. Reakcja lęku/szoku u świadka tego zdarzenia zwiększa podniecenie ekshibicjonisty.
 38. Ekskrementofagia – odmiana fetyszyzmu, w której podniecenie wywołuje połykanie wydalin partnera – potu, moczu, kału, ejakulatu, krwi miesiączkowej.
 39. Emetofilia (z łacińskiego), typ parafilii polegający na podniecaniu się wymiotami, które mogą być prowokowane lekami, piciem moczu partnera, głębokim wprowadzaniu członka do ust.
 40. Endytofilia (endytophilia, endytolagnia, gr. endemia = pozostawać) – możliwość odczuwania przyjemności seksualnej przede wszystkim, gdy partner pozostaje w ubraniu podczas stosunku.
 41. Entomofilia – podniecenie wywołują owady, np. mężczyzna pobudza swój członek użądleniami insektów
 42. Eretofonofilia – skrajna forma sadyzmu, w której podniecenie wywołuje mordowanie ofiary, zwykle bez stosunku płciowego – „mord z lubieżności”07:16, lucky66 , 1
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 października 2011
 1. Ochlofilia – obiektem dewiacyjnym jest tłum
 2. Odontofilia - fetyszem są zęby. Przyjemność można czerpać z lizania ich u partnera, zostawiania ich odcisku na skórze (nie chodzi jednak o gryzienie - na to mamy inną parafilię), albo wyrywania zębów.
 3. Okulofilia – bodźcem wywołującym podniecenie są oczy
 4. Ofidyfilia - odmiana zoofilii, polegająca na seksualnym pobudzeniu w kontakcie z wężami.
 5. Omorashi - fetysz wywodzący się z Japonii, polegający na odczuwaniu podniecenia z powodu pełnego pęcherza, albo pociągu do osób z pełnym pęcherzem. 
 6. Ozolagnia – parafilia (rodzaj fetyszyzmu seksualnego) polegająca na osiąganiu podniecenia zapachem partnera. Istnieją jej różne odmiany, w których bodźcem jest wyłącznie naturalny zapach narządów płciowych partnera, naturalny zapach jego potu lub zapach jego kosmetyków (perfumy, dezodoranty).
 7. Partenofilia - kontakt wyłącznie z osobami, które nie przeszły jeszcze inicjacji seksualnej
 8. Pedofilia – rodzaj parafilii seksualnej: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z dziećmi w okresie przedpokwitaniowym lub wczesnej fazie pokwitania.
 9. Pekkatofilia bodźcem podniecającym jest myślenie o grzechu
 10. Peodeiktofiliapokazywanie członka w celu wywołania strachu, paniki i szoku 
 11. Pigmalionizm (agalmatofilia) − osiąganie stanu podniecenia płciowego na widok wizerunków, np. zdjęć, rzeźb, obrazów
 12. Piktofilia ruchome obrazy, filmy stanowią obiekt dewiacyjny. odmiana pigmalionizmu
 13. Piromania seksualnaodmiana sadyzmu, podpalenie czyjegoś dobytku, wyzwala u podpalacza podniecenie seksualne i poczucie górowania nad otoczeniem
 14. Podofilia – odmiana fetyszyzmu, jedna z najpowszechniejszych jego form, polegająca na osiąganiu podniecenia i satysfakcji seksualnej podczas kontaktu ze stopami partnera. Spełnienie seksualne podofile osiągają przez dotykanie, całowanie, lizanie, ssanie, łaskotanie, wąchanie stóp i palców u stóp partnera. Fetyszyści stóp mają swoje ulubione rodzaje stóp – małe, duże, szczupłe, grube, o wysokim podbiciu lub płaskie, z długimi lub krótkimi palcami, z malowanymi lub też nie, paznokciami. Fetyszyzm stóp wiąże się z nogami, butami, rajstopami i pończochami, które stanowią odrębne fetysze.

 15. Polyiterofiliapodniecenie jest wywoływane przez kontakt z kilkoma partnerami, przed momentem szczytowania
  
 16. Psychorfilia - czerpanie przyjemności z marznięcia, albo patrzenia jak zamarzają inni.
 17. Przesłuchanie (BDSM) - Scena przesłuchania jest jednym z popularnych scenariuszy ustalanych przez praktykantów BDSM podczas wprowadzania w życie swych fantazji erotycznych. Jej uczestnicy odgrywają role kata i ofiary. Podobnie, jak w przypadku przebiegu realnych tortur, osoba odgrywająca postać kata używa przemocy fizyczno-psychicznej, zadając wcielającemu się w rolę ofiary partnerowi ból. Celem jest zmuszenie ofiary do wyjawienia posiadanego sekretu (gdy gra ma charakter militarny − tajnych informacji). Odgrywanie sceny kończy się w momencie, w którym kat osiąga cel i torturowany wyjawia mu swoją tajemnicę. Długość i przebieg (brutalny lub łagodny) gry zależą od temperamentu graczy. Kiedy kat zażyczy sobie odwzorowania atmosfery prawdziwych sesji tortur, ofiara może spodziewać się, że zostanie rozebrana do naga i związana.

 18. Pubefiliaobiektem dewiacyjnym są włosy łonowe
 19. Pygofiliapodniecenie wywołują pośladki
 20. Pyrofiliapodniecenie wywoływane jest przez ogień i inne gorące bodźce na narządy płciowe
 21. Raptofilia - jest odmianą sadyzmu, która polega na osiąganiu rozkoszy przez gwałt na partnerach seksualnych.
 22. Reniflerus fetyszem są niemiłe zapachy
 23. Retifizm fetyszyzm+masochizm – buty są fetyszem, ale też rekwizyty ze skóry
 24. Sadomasochizm – sadyzm + masochizm, współwystępowanie fantazji, potrzeb i pragnień o charakterze masochistycznym i sadystycznym, dochodzi wówczas do zniewolenia, upokorzenia, zadawania bólu fizycznego bądź psychicznego, partnerzy wymieniają się rolami oprawcy i ofiary
  
 25. Sadyzm − rodzaj zaburzenia seksualnego (parafilii), w którym jednostka odczuwa podniecenie seksualne w wyniku zadawaniu partnerowi fizycznego i psychicznego bólu oraz upokarzania go. Jego przeciwieństwem jest masochizm, dlatego związki sadomasochistyczne mogą stanowić źródło satysfakcji dla obu stron.
 26. Saliromania – sadyzm + fetyszyzm; podniecenie seksualne jest wyzwalane np. przez ubrudzenie kogoś sadami, fekaliami i innymi budzącymi wstręt substancjami
 27. Siderodromofilia obiektem wyzwalającym podniecenie jest pociąg
 28. Sitofilia pokarm wyzwala reakcję podniecenia np. banany, ogórki, parówki, melony, kukurydza, kiełbasa
 29. Skopofilia - oglądactwo
 30. Sodomia dewiacja polegająca na praktykach seksualnych ze zwierzętami, na skutek zwiększonego popędu, braku możliwości obcowania z człowiekiem i w przypadku nieograniczonego dostępu do zwierząt
 31. Somnofilia – „zespół śpiącej księżniczki”; przeżywanie przyjemnych i satysfakcjonujących stosunków seksualnych tylko i wyłącznie podczas pozorowanego snu
 32. Spankingzachowanie polegające na zadawaniu uderzeń bądź klapsów, najczęściej w pośladki, mające na celu podniecenie seksualne obojga partnerów. Klapsy mogą być zadawane zarówno dłonią, jak i specjalnymi paletkami lub dowolnymi przedmiotami, takimi jak pasek czy szczotka do włosów. Spanking wiązany jest z grupą zachowań typu BDSM, może mieć również formę poniżenia seksualnego.
 33. Spektrofilia – kontakt z duchami, aniołami i demonami stanowi źródło podniecenia; to forma histerii seksualnej, występująca w różnych kulturach
  
 34. Sthenolagnia (stenolagnia) to parafilia, rodzaj fetyszyzmu związany z odczuwaniem satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w przypadku obcowania z wyrzeźbionymi mięśniami.[1] Termin wprowadził pod koniec XIX wieku Magnus Hirschfeld, niemiecki lekarz, prekursor seksuologii. Fetysz ten występuje wśród kobiet i mężczyzn wszystkich orientacji seksualnych.
 35. Sygmatofilia – silny pociąg seksualny do ludzi z tatuażem, kolczykami, bliznami; podniecenie wyzwala się na skutek nakłuwania kogoś i ewentualnego wpuszczania żrących substancji lub obserwowania wycieku krwi.
 36. Symforofilia satysfakcję seksualną wyzwala wyobrażanie sobie wypadków, klęsk i katastrof, w których cierpią lub giną ludzie
 37. Tanatofilia, tanatomania odmiana masochizmu charakteryzująca się myśleniem o swojej śmierci i pogrzebie, co wyzwala reakcję podniecenia seksualnego
 38. Teabagging – slangowe określenie zachowania seksualnego polegającego na tym, że mężczyzna umieszcza swoją mosznę w ustach innej osoby. Praktyka ta ma się kojarzyć z zaparzaniem torebki herbaty w filiżance z wodą, skąd pochodzi jej nazwa
 39. Telefoniczna skatofilia – sprośne rozmowy telefoniczne powodują podniecenie 
 40. Timofilia – podniecenie wywołuje osiągnięcie władzy, sławy lub wysokiej pozycji społecznej.
 41. Transwestytyzm (eonizm, metatropizm) – upodobnianie się do osoby płci przeciwnej poprzez ubiór i zachowanie w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej (transwestytyzm podwójnej roli) bądź seksualnej (transwestytyzm fetyszystyczny). Jest przedmiotem badań seksuologii, seksuologii klinicznej, psychologii oraz psychiatrii. Na podstawie danych klinicznych można oszacować liczbę transwestytów na nie więcej niż 1% populacji mężczyzn (nie ma prawie żadnych danych dotyczących transwestytyzmu u kobiet). Nie należy mylić z transseksualizmem.

 42. Trichofilia – obiektem podniecającym są włosy
  
 43. Triolizm – zachowanie seksualne polegające na jednoczesnym współżyciu ze sobą trzech osób. Triolizm heteroseksualny i biseksualny może polegać zarówno na współżyciu dwóch kobiet z jednym mężczyzną, jak i dwóch mężczyzn z jedną kobietą. Triolizmem będzie również homoseksualny kontakt trzech mężczyzn lub trzech kobiet. Triolizm może polegać zarówno na podwójnej penetracji, jak i na jednoczesnych kontaktach: genitalnym/analnym i oralnym. Może też również przybrać formę towarzyszącej stosunkowi płciowemu manualnej stymulacji innego partnera. Triolizm potocznie nazywany jest: "trójkątem", "trójkącikiem". Należy odróżnić triolizm od gang bangu – zachowania seksualnego polegającego na kontakcie jednej osoby z co najmniej trzema innymi osobami.

 44. Urofilia – parafilia, w której kontakt z moczem partnera jest źródłem podniecenia seksualnego. Fetyszem może być oddawanie moczu na partnera, wąchanie go, dotykanie, oblewanie się nim, wydalenie do narządów płciowych czy odbytnicy. Najczęściej połączona z dominacją jednego partnera nad drugim. Urofilia ma rysy masochistyczne. Potocznym określeniem na urofilię jest pissing (albo piss) – z języka angielskiego (piss - sikać).

 45. Voyeuryzm (wojeryzm; dawniej: podglądactwo, oglądactwo) - rodzaj parafilii: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest podglądanie praktyk seksualnych innych osób oraz wykonywanie w tym czasie masturbacji.
 46. Wampiryzm seksualny – parafilia należąca do fetyszyzmu; krew partnera na skutek ugryzienia lub zadrapania wywołuje satysfakcję seksualną
 47. Worarefilia (ang. vorarephilia; błędnie voreaphilia czy voraphilia; znana także jako fagofilia ang. phagophilia) w skrócie nazywana vore - parafilia oraz rodzaj fetyszyzmu, w którym przyjemność seksualną czerpie się z fantazjowania na temat bycia pożeranym, pożerania innych lub obserwowania tego. Fantazjowanie może dotyczyć także trawienia.
 48. Zelofilia – fantazja i wyobraźnia są obiektem zachowań dewiacyjnych
 49. Zoofilia (sodomia, bestiofilia, zooerastia, zoostuprum) –
 50. Zoosadyzm bicie i dręczenie zwierząt wyzwala podniecenie u oprawcy
  
  
  

nn09:05, lucky66
Link Dodaj komentarz »

Nietypowe

zachowania seksualne

 1. Abasiofilia – zaburzenie preferencji seksualnych polegające na odczuwaniu pociągu seksualnego do osób z dysfunkcjami narządów ruchu, w szczególności zaś tych, które używają urządzeń ortopedycznych takich jak kule czy wózki inwalidzkie.
 2. Agalamatofilia – obiektem budzącym podniecenie są pomniki i rzeźby
 3. Agorafilia (łac. agora - miejsce zgromadzeń, rynek) – odczuwanie satysfakcji seksualnej jedynie w miejscach publicznych.
 4. Agreksofilia – tutaj bodźcem jest podsłuchiwanie kontaktów seksualnych innych ludzi
 5. Akrofilia – parafilia, w której bodźcem jest wysokość
 6. Akrotomofilia (gr. akron kończyna, tomein ciąć, philein kochać) – rodzaj parafilii seksualnej, w której jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z osobami o amputowanych kończynach. Osoby przejawiające tego rodzaju parafilię nazywane są amputee devotee. W ankiecie przeprowadzonej wśród akrotomofili, amputacje kończyny dolnej była preferowane względem amputacji kończyny górnej; pojedycznej kończyny względem i amputacje z pozostawieniem kikuta, względem amputacji nie pozastawiających kikuta.

 7. Akustykofilia – śpiew i dźwięki wywołują podniecenie seksualne
 8. Albutofilia – bodźcem wywołującym podniecenie jest woda
 9. Alghedonia to przeżywanie rozkoszy w czasie doznawania bólu fizycznego (z wyłączeniem cierpienia psychicznego)
 10. Algolagnia ( algos – ból, lagnia – pożądanie) – zaburzenie seksualne polegające na osiąganiu satysfakcji poprzez zadawanie bólu (w szczególności w miejscach stref erogennych) i cierpienia sobie lub innej osobie. Istnieją dwa rodzaje algolagnii: masochizm oraz sadyzm.
 11. Amaurofilia – bodziec seksualny stanowi seks w ciemnościach, podczas gdy partner ma zamknięte oczy
 12. Anastemafilia – podniecenie wywołuje partner o niskim wzroście
 13. Andromimetofilia – bodźcem są kobiety udające mężczyzn
 14. Anilingus – aktywność seksualna polegająca na kontakcie pomiędzy odbytem jednej osoby a ustami i językiem drugiej. Anilingus jest zatem jednocześnie formą seksu analnego i seksu oralnego. Potocznie określany często jako rimming od kolokwializmu pochodzenia angielskiego. Często tej formie pieszczot towarzyszy również stymulacja krocza. Jest to praktyka seksualna występująca u par wszystkich orientacji seksualnych. Zależnie od kontekstu, w jakim się odbywa, anilingus może być źródłem satysfakcji seksualnej albo seksualnego upokorzenia
 15. Apotemnofilia − postać masochizmu, polegająca na obsesyjnej chęci amputacji własnej kończyny. Zaburzeniem związanym z apotemnofilią jest akrotomofilia będąca preferencją erotyczną skierowaną na osoby z amputowaną kończyną. Niektórzy apotemnofile szukają pomocy chirurgów w celu amputacji kończyny lub celowo zadają sobie takie obrażenia, które wymagałyby amputacji w trybie pilnym.

 16. Arachnefilia – pająki są bodźcem seksualnym
 17. Asfiksjofilia − jeden z typów parafilii polegający na odczuwaniu zaspokojenia seksualnego na skutek duszenia partnera lub bycia duszonym. Partner seksualny może brać udział w duszeniu, natomiast jeśli jest wyłączony z działania, to taki przypadek określa się jako "autoerotyczną asfiksjofilię". Stosuje się różne metody w celu wyczerpania tlenu, jak zakładanie plastikowych torebek na głowę, lub samoduszenie poprzez zaciskanie szyi np. szalikiem lub sznurem. Takie działanie jest niezwykle niebezpieczne i w wielu przypadkach kończy się śmiercią.
 18. Autofetyszyzm – własne ciało lub któraś z jego części wywołuje podniecenie
 19. Autogynofilia - wyobrażanie sobie, że jest się kobietą
 20. Automonoseksualizm − zaburzenie preferencji seksualnych (parafilia) które polega na oglądaniu się w lustrze w przebraniu w strój płci przeciwnej. Automonoseksualizm jest odmianą fetyszyzmu.
 21. Autonekrofilia – podniecenie wywołuje wyobrażenie siebie jako martwego
 22. Autonepiofilia – bodziec stanowią pieluchy
 23. Autopedofilia – podniecenie jest wywoływane poprzez traktowanie kogoś jak dziecko
 24. Autoskopofilia – podniecenie pojawia się na skutek oglądania własnego ciała i narządów płciowych
 25. Autossassinofilia – bodziec seksualny stanowi pozorowanie samobójstwa
 26. Bestiofilia – (sodomia, zoofilia) – przedmiotem podniecającym jest zwierzę, parafilia ta może występować u ludzi z „prymitywną psychiką”, chorych umysłowo, pracujących ze zwierzętami lub być formą naśladownictwa
 27. Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub/i emocjonalnego do osobników obu płci. 
 28. Bondage (z ang.: krępowanie) – zabawa seksualna polegająca na tym, że jeden z partnerów krępuje drugiego za pomocą sznura lub kajdanek; skrępowany partner godzi się poddać fantazji erotycznej drugiego lub jeden z partnerów zgadza się grać rolę dominującą, aby zaspokoić potrzebę odczuwania poniżenia przez drugiego partnera lub by partner dominujący zaspokoił swoją potrzebę zdobycia władzy i pragnienie zniewolenia drugiej osoby. Często występuje także w praktykach sadomasochistycznych.
 29. Bukkake - rodzaj seksu polegający na ejakulacji grupy mężczyzn na leżącą, siedzącą bądź klęczącą osobę, zazwyczaj na twarz, bądź do ust. Praktyka ta może zawierać elementy seksualnego upokorzenia. Określenie bukkake pochodzi od japońskiego czasownika bukkakeru, który oznacza chluśnięcie.

 30. Ciswestytyzm (przebieractwo)forma transwestytyzmu, która polega na ubieraniu się w odzież osób tej samej płci, ale charakterystycznych dla różnego wieku lub innej warstwy społecznej (ubrania dziecięce, mundury)
 31. Choreofilia podniecenie jest wywoływane przez taniec erotyczny
 32. Dakryfilia prowokowanie płaczu u partnera jest podniecające
 33. Dorafilia podniecenie jest wywoływane przez futro lub skórę zwierzęcą
 34. Dysmorfofilia w tej parafilii obiektem podniecającym jest niepełnosprawny partner
 35. Dendrofilia – parafilia mająca polegać na osiąganiu spełnienia seksualnego poprzez bliski kontakt fizyczny z drzewem oraz jego poszczególnymi partiami jak np. dziuplami, konarami, liśćmi, korzeniami. 
 36. Efebofilia (z gr. éphebos - ten który zaczął pokwitać + φιλία - miłość) – odnosi się do seksualnej preferencji dorosłych do kontaktów z osobami w późnym okresie dojrzewania w wieku około 15-19 lat, w odróżnieniu od hebefilii i pedofilii.

  Pomimo nazwy zawierającej końcówkę -filia, zjawisko to nie jest zaliczane do parafilii.

  Pierwotnie tym terminem określano skłonności dojrzałych, homoseksualnych mężczyzn do młodzieńców, natomiast w odniesieniu do skłonności seksualnej homoseksualnych kobiet (lesbijek) do młodych dziewcząt używano nazwy korofilia.

 37. Ekshibicjonizm – rodzaj parafilii seksualnej; stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest demonstrowanie swoich narządów płciowych lub aktywności seksualnej (np. masturbacji) obcym osobom - zazwyczaj płci przeciwnej - które się tego nie spodziewają. Osoby obnażające się nie zdradzają zamiaru współżycia seksualnego z mimowolnym uczestnikiem tej sytuacji. Reakcja lęku/szoku u świadka tego zdarzenia zwiększa podniecenie ekshibicjonisty.
 38. Ekskrementofagia – odmiana fetyszyzmu, w której podniecenie wywołuje połykanie wydalin partnera – potu, moczu, kału, ejakulatu, krwi miesiączkowej.
 39. Emetofilia (z łacińskiego), typ parafilii polegający na podniecaniu się wymiotami, które mogą być prowokowane lekami, piciem moczu partnera, głębokim wprowadzaniu członka do ust.
 40. Endytofilia (endytophilia, endytolagnia, gr. endemia = pozostawać) – możliwość odczuwania przyjemności seksualnej przede wszystkim, gdy partner pozostaje w ubraniu podczas stosunku.
 41. Entomofilia – podniecenie wywołują owady, np. mężczyzna pobudza swój członek użądleniami insektów
 42. Eretofonofilia skrajna forma sadyzmu, w której podniecenie wywołuje mordowanie ofiary, zwykle bez stosunku płciowego – „mord z lubieżności”
 43. Facesitting (ang. siadanie na twarzy) – praktyka seksualna, polegająca na tym, że jeden z partnerów siada na twarzy drugiego (najczęściej leżącego). Zwykle dochodzi wówczas do kontaktu oralno-genitalnego lub oralno-analnego, w skrajnych przypadkach także do praktyk koprofilnych i urofilnych. Kiedy mężczyzna siedzi na twarzy kobiety, może również dojść do teabaggingu. Zwykle to dominująca kobieta siada na twarzy uległego mężczyzny, który wykonuje cunnilingus, ale istnieją również inne warianty. Między homoseksualnymi mężczyznami partner uległy zwykle wykonuje dominującemu anilingus. Jest to zachowanie związane z BDSM. Niekiedy połączone jest z podduszaniem partnera.

 44. Femdom (kobieca dominacja) − potoczne określenie praktyk seksualnych polegających na dominacji kobiet nad mężczyznami lub innymi kobietami. Odmiana BDSM. Określenie "femdom" powstało w języku angielskim jako połączenie skrótu słów female i domination.
 45. Fetyszyzm − rodzaj parafilii seksualnej polegający na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym − fetyszem. Fetyszyzm występuje prawie wyłącznie u mężczyzn.

 46. Fetyszyzm majtkowy – rodzaj fetyszyzmu, którego bodźcem seksualnym są damskie majtki. Fetyszyzm majtkowy objawia się jako zachowania polegające na wymienianiu się i oglądaniu, w celu osiągnięcia podniecenia seksualnego, drukowanymi bądź elektronicznymi materiałami pornograficznymi prezentującymi majtki, modelowane na młodych dziewczynach bądź kobietach stylizowanych na nie; może też obejmować bezpośredni kontakt z bielizną. Niektóre osoby wykazują się różną odmianą tego fetyszyzmu, skupiając się na konkretnym typie majtek (na przykład stringach lub figach).

 47. Flatufilia – satysfakcja seksualna jest wywoływana przez „kierowanie gazów jelitowych na twarz lub do ust partnera
 48. Fobofilia podniecenie wywołują stany lękowe
 49. Formikofilia (łac. formīca – „mrówka” , philia – „przyjaźń” lub „upodobanie”) – rodzaj zoofilii, w której podniecenie i satysfakcję seksualną sprawiają gryzące lub pełzające po ciele (szczególnie w okolicach genitaliów, odbytu lub sutków) owady (np. karaluchy) albo inne małe zwierzęta (np. ślimaki). Podniecenie jest wywoływane przez swędzenie, łaskotanie czy żądlenie (gryzienie) przez owady, ale także widok innej osoby, która silnie reaguje na obecność czy dotyk owadów. Formikofile mogą zwabiać owady, rozsmarowując na ciele miód, dżem i inne podobne substancje. W niektórych przypadkach przyjemność może być czerpana z umieszczania insektów w odbycie lub pochwie, gdzie podniecające są dla nich bodźce wywołane przez próbujące się wydostać owady. Odmianą formikofilii jest „fetyszyzm zgniatania”, gdy podniecenie wywołuje rozgniatanie owadów lub widok rozgniatającej je osoby (np. kobiety przy pomocy obcasa).

 50. Frotteuryzm (froteryzm, ocieractwo) (fr. frottage – pocieranie) – rodzaj parafilii seksualnej: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest ocieranie się o ciało obcej osoby w zatłoczonych miejscach publicznych. Frotteuryści najczęściej korzystają z takich miejsc jak tramwaje, autobusy, kolejki, windy czy miejsca z ciasnymi przejściami.
 51. Gang bang (lub gangbang) – rodzaj seksu grupowego, w którym jedna osoba odbywa stosunek płciowy z wieloma partnerami, z których każdy ma kontakt seksualny tylko z nią. Popularny motyw filmów pornograficznych. Nie należy gang bangu mylić z triolizmem, w którym biorą udział wyłącznie trzy osoby. W znaczeniu węższym mianem gang bangu określa się seks grupowy, w którym bierze udział jedna kobieta i co najmniej trzech mężczyzn. Kontakty seksualne jednego mężczyzny z co najmniej trzema kobietami na raz nazywane są czasem "odwróconym gang bangiem". W znaczeniu szerszym gang bangiem będzie każde zachowanie seksualne, w którym jedna osoba – niezależnie od płci – odbywa jednocześnie bądź po kolei stosunki płciowe z co najmniej trzema partnerami, z których każdy ma kontakt seksualny tylko z tą jedną osobą. Odróżnia to gang bang od pozostałych form seksu grupowego. Gang bang może przyjmować rozmaite formy. Może ograniczać się do odbywania przez jedną osobę serii stosunków seksualnych z kolejnymi partnerami – jeden po drugim. Może jednak także przybrać jedną z form jednoczesnego kontaktu seksualnego jednej osoby z wieloma innymi osobami. W szczególności: podwójnej penetracji (pochwy i odbytu), jednoczesnej penetracji pochwy, odbytu i ust, stymulacji manualnej, stymulacji oralnej etc. Gang bang czasami kończy się bukkake.

 52. Gerontofilia (gr. géron, gérontos - "starość", filia - "miłość") - rodzaj zaburzenia preferencji seksualnych (zob. parafilia), w którym osiąganie satysfakcji seksualnej możliwe jest tylko poprzez kontakty z osobami w znacznie zaawansowanym wieku.
 53. Grawiditofilia − fetyszem jest brzuch ciężarnej kobiety,
 54. Hebefilia - parafilia polegająca na seksualnych preferencjach dorosłych do kontaktów z osobami we wczesnym okresie dojrzewania (11-14 lat) w przeciwieństwie do efebofilii (późny okres dojrzewania w wieku około 15-19 lat) i pedofilii dotyczącej osób przed okresem dojrzewania. Słowo hebefilia zarezerwowane jest wyłącznie do określania przypadku, kiedy popęd seksualny do osób w okresie dojrzewania jest silniejszy niż do osób dojrzałych.
 55. Heterochromofilia − fetysz związany z odmiennym kolorem skóry partnera.
 56. Hipoksyfilia – podniecenie jest wywoływane przez ograniczenie lub pozbawienie dostępu powietrza (duszenie, worek na głowie) – zagrożenie zdrowia i życia
 57. Homeowestyzm – satysfakcja jest osiągana przez zakładanie na siebie ubrań obcej osoby tej samej płci
 58. Hybristofilia – parafilia, w której jedynym lub preferowanym obiektem pożądania seksualnego mogą być osoby, które popełniły przestępstwo. Często nakierowana na osoby, które w społecznym odczuciu popełniły szczególnie brutalne zbrodnie, np. morderstwo czy gwałt.
 59. Kandaulezizm – ekshibicjonizm + masochizm; mężczyzna osiąga satysfakcję przez pokazywanie własnej, nagiej partnerki np. kolegom i obserwowanie u nich reakcji (zazdrość o kobietę, udręka z powodu niemożności obcowania z eksponowaną kobietą)
 60. Kazirodztwo – rozkosz daje współżycie ze spokrewnionymi ludźmi
 61. Klaustrofiliofobia – ukrytym pragnieniem jest współżycie w zamkniętych pomieszczeniach
 62. Kleptofilia – kradzież powoduje podniecenie seksualne
 63. Klizmafilia (ang. klismaphilia) – parafilia, w której satysfakcja seksualna jest osiągana poprzez wlewy doodbytnicze (lewatywa). Niektórzy producenci przemysłu pornograficznego posiadają w ofercie zestawy do lewatywy służące do zaspokojenia potrzeb klismafilicznych. Klismafilię określa się czasami jako rodzaj masturbacji analnej. 
 64. Kompleks Pigmaliona – kompleks ten ma w seksuologii dwa znaczenia[1][2]:

  • Odmiana fetyszyzmu połączona z oglądactwem polegająca na uzyskiwaniu podniecenia seksualnego w wyniku oglądania lub dotykania rzeźb, może prowadzić do orgazmu (agalmatofilia).
  • Wykreowanie lub potrzeba wykreowania obiektu seksualnego dla siebie (np. mężczyzna "wychowuje" sobie partnerkę ucząc jej sztuki miłosnej, wpływając na jej upodobania w tym zakresie). Taka partnerka zaspokaja erotyczne i estetyczne potrzeby jej twórcy. Do konfliktu, a nawet rozpadu związku może dojść, kiedy "dzieło" chce zyskać niezależność
  
 65. Koprofagia (gr. kópros = gnój + phagein = jeść. W seksuologii, zaburzenie preferencji seksualnych, w którym źródłem podniecenia seksualnego jest zjadanie własnego kału bądź partnera. Inne czynności seksualne związane z odchodami (jednak nie jedzeniem jego) noszą miano koprofilii.
 66. Koprofilia (stgr. κόπρος, kópros – wydalina, φιλία, philia – "przyjaźń" lub "miłość") – parafilia, w której zjadanie oraz kontakt z kałem własnym lub partnera (np. smarowanie ciała, wypróżnianie na klatkę piersiową) jest źródłem podniecenia seksualnego.
 67. Korofilia – seks dojrzałych kobiet z dziewczętami, dawniej rozpowszechniony w antycznej Helladzie, a teraz wśród kobiet o orientacji homoseksualnej
 68. Ksenofilia – obiektem erotycznym jest obcy, nieznany, anonimowy partner – kontakty jednorazowe, bez uczuć – partnera poszukuje się w klubach, pociągach, dyskotekach – podnieca obcość sama w sobie, złamanie tej bariery znacznie obniża podniecenie
 69. Laktafilia – piersi wydzielające mleko stanowią obiekt erotyczny
 70. Łaskotki – praktyka seksualna, gdy oboje lub jeden z partnerów odczuwa przyjemność seksualną z łaskotania lub bycia łaskotanym. Takie łaskotanie jest czasem jednym z elementów BDSM.

  Osoby praktykujące tę formę stymulacji seksualnej mogą wcześniej ustalać specjalne słowo (ang. safe word), którego wypowiedzenie powoduje zakończenie lub zaczęcie łaskotania.

  Nie tylko branie udziału w łaskotaniu, ale także samo jego oglądanie może powodować podniecenie seksualne.

 71. Maledom (męska dominacja) − potoczne określenie praktyk seksualnych polegających na dominacji mężczyzn nad kobietami lub innymi mężczyznami. Odmiana BDSM. Określenie "maledom" powstało w języku angielskim jako połączenie skrótu słów male i dominance.
 72. Masochizm – rodzaj zaburzenia preferencji seksualnych, w którym jednostka odczuwa podniecenie seksualne w sytuacjach, kiedy zadawany jest jej fizyczny i psychiczny ból lub gdy jest poniżana.
 73. Moriafilia – podniecenie jest wywoływane podczas opowiadania dowcipów o treści erotycznej
  
 74. Mumifikacja (BDSM) − praktyka polegająca na unieruchomieniu ciała osoby przy pomocy materiałów takich jak bandaże, gumowe, taśmy, gips. Jest wykorzystywana w celu całkowitej kontroli nad osobą uległą.
 75. Mysofilia – brud własny, partnera lub otoczenia stanowi bodziec seksualny
 76. Narcyzm – podniecenie wywołuje przeglądanie się w lustrze, także połączone z masturbacją
 77. Narratofilia – rozmowy erotyczne prowokują wystąpienie reakcji seksualnej 
 78. Nekrofilia (gr. νεκρός – martwy, φιλία – miłość; ang. necrophilia; inne nazwy: tanatofilia, nekrolagnia) – zaburzenie preferencji seksualnych; stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. Skłonność ta może być jednak wygeneralizowana do wszystkich obiektów, które danej jednostce kojarzą się ze śmiercią bądź zwłokami (np. śpiące osoby).
 79. Nimfofilia – fetyszyzm + pedofilia – obiektem erotycznym dla mężczyzn są dziewczynki przed okresem dojrzewania